Δευτέρα 30 Μαρτίου 2015

Football League: Καλλιθέα - ΑΕΚ 0-2 & Άλιμος - Φωστήρας 2-0

Και μαθηματικά πρώτη, η ΑΕΚ αντεπεξήλθε πλήρως στο διαδικαστικό της αναμέτρησης (αν και ήθελε τη νίκη για τη διαφορά, την οποία πέτυχε να αυξήσει μετά την ήττα του Απολλωνα) και τον
κακό αγωνιστικό χώρο του Ταύρου και επιβλήθηκε με 2-0 της Καλλιθέας για την 25η αγωνιστική του Νοτίου ομίλου της Football League.

Νωχελικά ξεκίνησε το ματς τόσο από την πλευρά των γηπεδούχων, όσο και από αυτή των φιλοξενούμενων. Η πρώτη ευκαιρία σημειώθηκε στο 17ο λεπτό, όταν ο Ντουρμισάι επιχείρησε το ψηλοκρεμαστό σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Αυτό ήχησε ως "καμπανάκι" κινδύνου για την Ένωση, που ξεκίνησε να ανεβάζει το ρυθμό της μετά το πρώτο εικοσάλεπτο. Και το γκολ δεν άργησε να έρθει, καθώς ο Ντούνης στο 31ο λεπτό άνοιξε το σκορ με σουτ, ύστερα από σέντρα του Αραβίδη.

Μετά από οκτώ λεπτά, ο Κρισάντους έχασε διπλή ευκαιρία με τον Μοσχονά να απομακρύνει την προσπάθεια του Νιγηριανού επιθετικού, της Ένωσης.

Ο,τι δεν κατάφερε ο Μακόλεϊ Κρισάντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το πέτυχε στις αρχές του δευτέρου και συγκεκριμένα τέσσερα λεπτά μετά την έναρξή του. Στο 49ο λεπτό ο Ντακόλ έδωσε την ασίστ και ο Νιγηριανός φορ πέτυχε το πρώτο του γκολ με το "Δικεφάλο".

Αφού μεσολάβησε μία καλή ατομική προσπάθεια του Τσίπρα, η ΑΕΚ που είχε κατεβάσει το ρυθμό απείλησε ξανά στο 83ο λεπτό με την κεφαλιά του Σαρρή, την οποία έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Τεγούσης.

Στα θετικά πρώτα και πάνω από όλα, το πρώτο γκολ του Μακόλεϊ Κρισάντους με τη φανέλα της Ένωσης, αλλά κι η επανεμφάνιση του Μιγκέλ Άνχελ Κορδέρο. Ντεμπούτο και για τον Σβαρνά.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Παντέλης): Μοσχονάς, Λεβέντης, Παγώνης, Τσώνης, Γιαννίτσης, Κατσικογιάννης, Τεγούσης, Μπέλης (59' Σταμόπουλος), Νουρμισάι, Φράγκος (77' Τσίγκας), Αρναρέλλης (69' Τσίπρας)
ΑΕΚ (Δέλλας): Βούρας, Ρόβας, Σοϊλέδης, Κολοβέτσιος, Σαρρής, Γιόχανσον, Ανάκογλου (87' Σβαρνάς), Ντούνης, Αραβίδης, Ντακόλ (76' Κορδέρο), Κρισάντους (69' Μπαρμπόζα).

Άλιμος - Φωστήρας 2-0
Ως όφειλε αν ήθελε να ελπίζει στο θαύμα της παραμονής ο Άλιμος, νίκησε 2-0 τον Φωστήρα στο Μπραχάμι. Το 1-0 η ομάδα του Αλίμου έκανε στο 18' με σουτ του Ιωάννου, ενώ το 2-0 έγραψε στο 71' ο κορυφαίος του αγώνα Μπεριέξ με σουτ μέσα από την περιοχή. Για να μείνει στην κατηγορία ο Άλιμος θα πρέπει να νικήσει την τελευταία αγωνιστική την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Ο Φωστήρας είναι ήδη υποβιβασμένος.

ΑΛΙΜΟΣ (Δημητρίου): Σταυριανός, Καρακώστας, Γαβριήλ, Τεσέιρα, Τσατσαρής, Σταύρου (82' Κάρδαρης), Μπεριέξ, Παντελής, Σαγανάς (61' Μπονγκ), Τιάγκο (72' Καραμέρης), Ιωάννου
ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Γούτης): Γκέκας, Αχείμαστος, Βλάχος, Γρομητσάρης, Μήτκας, Ράμα (61' Σμυρλής), Βλασσόπουλος (54' Μουκίδης), Υμεράι, Γκατσέζα, Μουστόγιαννης (72' Σμυρλής), Σιωπής

Τα αποτελέσματα του 1ου ομίλου στην 25η αγωνιστική
Καλλιθέα - ΑΕΚ 0-2 (31' Ντούνης, 48' Κρισάντους)
Παναχαϊκή - ΑΟΧανίων 1-2 (36' Μαρουκάκης- 27' Κοντέων, 56' Καραγιάννης)
Άλιμος - Φωστήρας 2-0 (18' Ηλ. Ιωάννου, 71' Μπεριέξ)
Επισκοπή - Απόλλων Σμύρνης 3-1 (36' Νικόλτσης, 60' πεν. Βιγιαφάνε, 78' Βιτώρος - 68' Ανγκούλο)
Παναιγιάλειος - Ερμιονίδα 3-0 (37' Γ. Ιωάννου, 53' Φουρτάδο, 90' Ουρτάδο)
Ηρακλής Ψαχνών - Πανηλειακός 3-0 (α.α.)
Ρεπό: Αχαρναϊκός