Δευτέρα 12 Οκτωβρίου 2015

Λύγισαν στο τέλος τα κορίτσια του Πρωτέα Βούλας με τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός έδωσε το πρώτο επίσημο παιχνίδι στο «Παύλος Γιαννακόπουλος» και... καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο τον Πρωτέα Βούλας (74-60) για την πρεμιέρα
της Α1 Γυναικών.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και καμία ομάδα δεν βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει. Η Σπυριδοπούλου οδηγούσε την ομάδα του Πρωτέα, η οποία είχε προβάδισμα δύο πόντων στη λήξη της περιόδου (18-20).

Οι παίκτριες του Γιάννης Κτιστάκη μπήκαν... με φόρα στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρέθηκαν μπροστά με 22-28. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός συνήλθε και με σερί 7-0 πήρε προβάδισμα (29-28) χάρη σε καλάθι της Αλμπάνεζ. Η διαφορά άρχισε να διευρύνεται και η Λύμουρα έγραψε το 37-30. Ωστόσο, με τη Σπυριδοπούλου (16 π.) να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση, το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 39-36.

Παρά το καλάθι της Λύμουρα στο ξεκίνημα, η ομάδα της Βούλας ισοφάρισε σε 43-43. Η Ντέλβα έφτασε τους 10 πόντους, ενώ δύο σερί τρίποντα από τις Λύμουρα και Κόνιαλη ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (53-43). Η Κόνιαλη συνέχισε το... κρεσέντο της και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 58-46.

Καλέντζου και Λύμουρα πέτυχε δύο μακρινά σουτ και... τέλειωσαν το ματς (66-54), μετατρέποντας το τελευταίο δεκάλεπτο σε τυπική διαδικασία. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 74-60.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 39-36, 58-46, 74-60

Παναθηναϊκός (Πρέκας): Καλέντζου 10 (2), Αυτζή 4, Δανούση, Αλμπάνεζ 6, Κόνιαλη 10 (1), Παντέλη 4, Σλούκα 3 (1), Διέλα, Πατεράκη, Λύμουρα 14 (2 τρ., 10 ασ.), Ντέλβα 17 (7 ριμπ.), Κυριακοπούλου 6

Πρωτέας Βούλας (Κτιστάκης): Ρουταν 11 (2), Κωστάκη 4, Τσιχλάκη, Σπυριδοπούλου 22 (1), Σπηλιώτη, Πολιτοπούλου, Νικολοπούλου 6, Ράντολφ 3, Χατζηγιακουμή 12 (2), Αναστασοπούλου 2, Δανδουλάκη