Δευτέρα 30 Νοεμβρίου 2015

Α2 ΕΠΣΑ, 11η αγωνιστική: Μεγάλες νίκες για Φωστήρα & Διάνα, νέα πικρή ήττα για την Ηλιούπολη

Δεν τα κατάφερε η Ηλιούπολη ούτε κόντρα στο Καματερό που πήρε τον αγώνα με σκορ 2-0 για την 11η Αγωνιστική του 2ου Ομίλου της Α' ΚΑτηγορίας της ΕΠΣΑ.

Αντίθετα με ευρύ σκορ νίκησαν ο Φωστήρας Ηλιούπολης 3-0 την Ειρήνη Πετρούπολης και η Διάνα Ηλιούπολης 4-1 τον Ιάσονα Αγ. Φανουρίου.

Νέα ήττα για την Ηλιούπολη και από το Καματερό

Πτωτική πορεία συνεχίζει να έχει η Ηλιούπολη, η οποία αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα τραυματισμού, ενώ δεν αγωνίζεται στην φυσική της έδρα λόγω εργασιών.

Όλα αυτά έχουν ως αποτέλεσμα να αγνοεί την νίκη για τρίτη συνεχόμενη
αγωνιστική, αφού το φορτσάτο Καματερό επικράτησε 2-0 των “κυανέρυθρων” στο Ελληνικό. Έτσι, το συγκρότημα του Κώστα Ποζαπαλίδη πιστοποίησε την ανοδική του πορεία παραμένοντας αήττητο από τις 4 Οκτωβρίου. Οι “νερατζούρι” έφτασαν αισίως του 17 βαθμούς στην έβδομη θέση, τέσσερις περισσότερους από τον ένατο ΓΣΗ.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σπαταλώντας δύο σημαντικές ευκαιρίες στο 29′ και το 33′ με τον Γεμιστό, ενώ ο Ανδριόλας σταμάτησε δύσκολα στο 31′ και 40′ τις προσπάθειες των Μπουργάνη και Ορφανού αντίστοιχα.

Στο δεύτερο μισό, οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και περιόρισαν τον αντίπαλο παίζοντας έξυπνα. Αρχικά στο 58′, ο Τρακόσης τράνταξε το δοκάρι του Γουλή προειδοποιώντας για το 63′. Σε εκείνο το σημείο, ο Καλογερόπουλος άνοιξε το σκορ με προβολή ύστερα από κόρνερ του Μπούγια. Το τελικό 2-0 σφραγίστηκε στο 80′ από τον Λέκκα, ο οποίος με αυτοθυσία έβαλε την προβολή και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από προσπάθεια του Παναγιωτόπουλου.

Ηλιούπολη (Μάκης Μπαλαγιάννης): Γουλής, Θάνος, Γάγγος, Λαμάι, Χουχούλης, Μελετιάδης, Ζουμπουνέλης, Ορφανός (77′ Ζιάι), Γεμιστός, Καρύδης (59′ Μητρόβιτς), Μπουργάνης (77′ Ξηροκώστας)

Καματερό (Κώστας Ποζαπαλίδης): Ανδριόλας, Παπαϊωάννου, Τσιριγώτης (61′ λ.τρ. Σαβοϊδάκης), Μποζάς (50′ Μπούγιας), Καλογερόπουλος, Τρακόσης, Παναγιωτόπουλος, Μανάρας, Αθανασόπουλος, Βασιλείου (79′ Κοντόσταυλος), Λέκκας

Πέρασε από την Πετρούπολη ο Φωστήρας Ηλιούπολης

Αρχίζει να βρίσκει τα πατήματά του στον 2ο Όμιλο της Α' ΕΠΣΑ ο Φωστήρας Ηλιούπολης ο οποίος πέρασε νικηφόρα από την Πετρούπολη επικρατώντας της ουραγού Ειρήνης με 3-0.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι θέλουν περισσότερο το παιχνίδι απέναντι σε μια ομάδα που παρότι πάλεψε ειδικά στο α' μέρος δεν τα κατάφερε να πάρει κάτι από τον αγώνα. Με αυτή τη νίκη ο Φωστήρας ανέβηκε στην 9η θέση έχοντας συγκεντρώσει 13 βαθμούς όσο δηλαδή και η Ηλιούπολη. Από την άλλη, η ομάδα του Νίκου Κουνάδη έμεινε στην τελευταία θέση έχοντας μονάχα 1 βαθμό και δείχνει ότι εάν δεν αλλάξει πρόσωπο δύσκολα θα τα καταφέρει.

Στο α' μέρος, το ματς ήταν μοιρασμένο, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στροφές στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και να χάνουν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 45′ αφού ο Δημήτρης Κουνάδης είδε το πέναλτι που εκτέλεσε να αποκρούεται από τον Μωραϊτη.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν στο 49′ με τον Σπυρόπουλο. Οι γηπεδούχοι αφού έμειναν πίσω στο σκορ πίεσαν αρκετά για να φέρουν το ματς στα ίσια, με το συγκρότημα του Παύλου Κυριακουλέα να χτυπάει στην κόντρα και να πετυχαίνει δυο ακόμη γκολ. Συγκεκριμένα, στο 69′ και στο 71′ ο Χρήστος Φάρος με δυο προσωπικά γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με παίκτη λιγότερο αφού στο 73′ αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους ο Σπυρόπουλος και τους φιλοξενούμενους ο Φάρος καθώς αμφότεροι πίαστηκαν στα χέρια.

Ειρήνη Πετρούπολης (Νίκος Κουνάδης): Μουζάκης, Λιόντος, Λαμπράκος, Ασφής, Χαρισάκης, Σκεπετάρης, Θώδας (62′ Κτιστάκης), Πουμπουρίδης, Σπυρόπουλος, Κουνάδης (86′ Γουρούνας), Μούτσα (76′ Παπαδόπουλος)

Φωστήρας Ηλιούπολης (Παύλος Κυριακουλέας): Μωραϊτης (86′ Γιαννούτσος), Χρήστου (46′ Σάχου), Τοπάλλι (79′ Παπαδημόπουλος), Ασωνίτης Β., Φάρος, Μπαρδάκης, Τσικριτέας, Φαρμάκης, Ασωνίτης Ν., Λεπτάκης, Σπυρόπουλος.

Επιβλητική νίκη-ανάσα για την Διάνα Ηλιούπολης

Η Διάνα Ηλιούπολης ήταν επιβλητική κόντρα στον Ιάσονα Ιλίου επικρατώντας στο Ηλιούπολης Β' με το εντυπωσιακό 4-1.

Ο δρόμος για την νίκη άνοιξε στο 11′, όταν ο Μητρούσης ανέτρεψε εντός περιοχής τον Χρήστο Μπαλαφούτη και αποβλήθηκε σωστά
με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Χατζηστεφάνου ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ στο 13′, ενώ στο 26′ διπλασίασε τα τέρματα της αναμέτρησης με καρφωτή κεφαλιά.

Στο 65′ ο Καριατλής με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Κολίτσι, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και σούταρε για να μειώσει. Οι κουρασμένοι “κυανόλευκοι” προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά οι γηπεδούχοι προειδοποίησαν στο 70′ με δοκάρι του φορμαρισμένου Μπαλαφούτη και στο 78′ σφράγισαν το τρίποντο. Ο Καλουδιώτης σούταρε και ο Βασίλης Βασιλάκος σκόραρε άθελά του μετά από απόκρουση του Κυρίου. Το τελικό 4-1 ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με δράστη τον Χρήστο Μπαλαφούτη που έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην τρίτη φετινή νίκη των “κυανέρυθρων”. Έτσι, έφτασαν τους 11 βαθμούς στην δωδέκατη θέση, έναν λιγότερο πίσω από τον ενδέκατο Ιάσονα.

Διάνα (Γιάννης Χατζηράπτης): Κόρρας, Φραγκάκος Λ., Λουτσάι, Μπελέρης, Νίκολι, Βιτωράτος (60′ Σάρρα), Καλουδιώτης, Τσαβαλιάς (74′ Πλουμής), Πατσιαλός (65′ Μαρζέλος), Μπαλαφούτης Χ., Χατζηστεφάνου

Ιάσων (Νίκος Φούσκας): Μητρούσης, Παναγιωτίδης (60′ Δουληγέρης), Βασιλάκος Β., Κωνσταντόπουλος Α., Βασιλάκος Η., Καράμπελας, Μανδαμαδιώτης, Κωναταντόπουλος Ι., Κοντούλης (46′ Κολίτσι), Παπαμιχαήλ (12′ Κυρίου), Καριατλής