Δευτέρα 2 Νοεμβρίου 2015

Α1 ΕΠΣΑ, 7η αγωνιστική: Νίκη Χαραυγιακού με Γ.Σ. Αργ/πολης, ισοπαλία για Σούρμενα, ήττα για Θύελλα Αγ. Δημητρίου

Με νίκη 1-0 επί του Γ.Σ. Αργυρούπολης, ο Χαραυγιακός εκμεταλλεύτηκε την πρώτη απώλεια βαθμών του Αιγάλεω και πλέον απέχει 3 βαθμούς από την κορυφή.

Τα Σούρμενα πήραν το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στον Υμηττό από τον Θρίαμβο, ενώ η Θύελλα Αγ. Δημητρίου ηττήθηκε από την Αγία Παρασκευή με 0-1.

Χαραυγιακός - ΓΣ Αργυρούπολης 1-0

Δύσκολη, αλλά πολύτιμη νίκη 1-0 για τον Χαραυγιακό στην Ηλιούπολη κόντρα στον Γ.Σ. Αργυρούπολης. Το τελικό σκορ είναι ίδιο με το περσινό, όπου ξανά οι “νερατζούρι” δύσκολα κατέβαλαν την αντίσταση των “οράνιε” λίγες αγωνιστικές πριν το τέλος.

Χθες, ο Θέμης Γουσούλης έχοντας την συμβολή του Γιώργου Λεβέντη έκρινε την αναμέτρηση με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Ζήση και σύγχυση στα καρέ του Δημήτρη Ε. Λεβέντη στο 30′. Πέντε λεπτά αργότερα ο Δημήτρης Ι. Λεβέντης είδε την δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε νωρίς από τον διαιτητή Σφακιανάκη.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι στρίμωξαν το συγκρότημα του Βαγγέλη Χαντέ και είχαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Τελικά, το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους και έφερε το ιστορικό σωματείο από την Ηλιούπολη μόνο δεύτερο στους -3 από το Αιγάλεω. Αντίθετα, ο ΓΣΑ έχει 9 πόντους στην ένατη θέση και φιλοδοξεί να βρει τα πατήματα του.

Μικροεντάσεις στην κερκίδα

Ένταση είχαμε στην συγκεκριμένη αναμέτρηση. Αρχικά, στο 35′ μερικοί φίλοι των γηπεδούχων κινήθηκαν προς εκείνους του ΓΣΑ και έσκισαν το πανό ενός πρώην φίλου του συλλόγου. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δημιουργηθεί επεισόδιο για λίγο, όμως με την γρήγορη αντίδραση των ψυχραιμότερων βρέθηκε λύση. Τέλος, οι άνθρωποι της Αργυρούπολης ενοχλήθηκαν με την ενέργεια του διαιτητή να γράψει στο φύλλο αγώνος τις ύβρεις των οπαδών τους προς ΕΠΣΑ και διαιτησία. Δεν αρνούνται την συμπεριφορά των οπαδών τους, όμως ουδέποτε ο έμπειρος ρέφερι ενημέρωσε τον σύλλογο για να γίνει έκκληση και να σταματήσουν.

Χαραυγιακός (Βαγγέλης Χαντές): Αδαμόπουλος, Γκίκα, Βουρλούμης, Βαζούκης, Κατσαμπάνης, Τουγουντζόγλου, Γουσούλης Θ., Ζέλο, Κωνσταντίνου (82′ Στασινόπουλος), Λεβέντης (59′ Τζανετάκος), Ζήσης (72′ Ντακόβ).

Γ.Σ. Αργυρούπολης (Γιάννης Λεβέντης): Λεβέντης Δ-Ε, Μαριώτης (70′ Πάλογλου), Παπαντωνάκης Ν., Παπαντωνάκης Μ., Παπακωνσταντίνου (60′ Μένταυλος), Ντούβλης, Λεβέντης Δ.Ι., Υφαντής, Αγγελόπουλος (53′ Ακογλάνης), Κοκκινέλης, Δρακοντίδης.

Θρίαμβος Αθηνών - Σούρμενα 2-2

Όπως πέρυσι, έτσι και φέτος στον Υμηττό ο Θρίαμβος Αθηνών και τα Σούρμενα ήρθαν ισόπαλοι με το πλούσιο 2-2.

Οι “ροσσονέρι” αποδείχθηκαν σκληρό καρύδι και πήραν το πόντο στις καθυστερήσεις, ενώ στο 32′ είχαν ισοφαρίσει ξανά.

Το σκορ άνοιξε στο 27′ ο Λύγκος με εύστοχο χτύπημα
πέναλτι που κέρδισε ο Σπανός, αλλά στο 32′ ήρθε η ισοφάριση από την όμορφη ενέργεια και σέντρα του Δημογιάννη για τον Γιαννόπουλο που πλάσαρε τον Μπακόλα. Αυτό ήταν το σκορ του πρώτου μέρους με τον αέρα να δυσκολεύει τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών.

Στο δεύτερο μισό και το 53′ ο Λιόσης έδωσε ξανά το προβάδισμα για τους γηπεδούχους που μέχρι τέλους είχαν την νίκη στα χέρια τους. Τελικά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μανωλιάδης εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση στα καρέ του Θριάμβου έπειτα από κόρνερ του Δημογιάννη και ισοφάρισε με σουτ σε 2-2 παγώνοντας την κερκίδα και ξεσηκώνοντας τους λίγους φιλάθλους του προσφυγικού σωματείου.

Στην βαθμολογία, τέταρτοι έπεσαν οι “κυανοπράσινοι” έχοντας 14 βαθμούς έναντι 9 των Σουρμένων στην ένατη θέση.

Θρίαμβος (Γιάννης Κουσάνας): Μπακόλας, Βασίλης, Λιόσης, Θεμελίδης, Ευαγγελόπουλος, Δημογιάννης, Αρώνης, Χαζίσας (83′ Συμεωνίδης), Τσοχαντάρης, Σπανός (91′ Κατσορίδας), Λύγκος (72′ Φατσέας).

Σούρμενα (Μιχάλης Κάτσικας): Λύρος, Μετλλίου, Κορκολής (77′ λ.τρ. Ζιώγας), Ακριτίδης, Τσακίρης, Μπουγιούκος, Πρέκας, Μανωλιάδης, Γιαννόπουλος, Δημογιάννης, Γιοματάρης (58′ Μπόκιας).